Genel Kullanım

Uygulamaya giriş yaptığınızda bazı harita türleri göreceksiniz.

Örnek olarak Doğum haritanıza bakmak istiyorsunuz. 

Doğum haritası seçeneğine tıklayın.

Ardından kişi ekleme sayfasını göreceksiniz. Eğer daha önce hiç kişi eklemediyseniz alt taraftaki "Kişi ekle" işareti olan butona tıklayın ve açılan sayfada haritasına bakmak istediğiniz kişinin bilgilerini girin. Bu kişi siz ya da bir başkası olabilir.

Astrology Master ' ın en büyük özelliği bilgi kaydetmeniz ve dilediğiniz zaman dilediğiniz kişinin haritasına bakabilmenizi sağlamasıdır.

Kişi ekledikten sonra tekrar listeye dönün ve kaldığınız yerden devam edin. Haritasına bakmak istediğiniz kişinin ismine tıkladığınızda doğum haritasına ulaşacaksınız.

Daha önce kaydettiğiniz kişi bilgilerini silmek ya da düzenlemek isterseniz, kişilerin listelendiği sayfada kişi ismine basılı tutmanız yeterlidir. Silme işlemi için sürüklemeniz de yeterlidir.

Bazı harita türleri ilişki analizi içindir. Örneğin Sinastri. Bu harita türleri için, kişi listesi sayfasında 2 kişi seçmelisiniz. Ana sayfadaki Sinastri öğesine. Ardından analiz etmek istediğiniz iki kişiyi seçin. Seçtiğiniz isimler listenin üzerinde görünecektir. Ardından "Haritaya git" düğmesini tıklayın.

Bu kadar. İşte başardın. Artık kendinizin veya bir başkasının doğum haritasına bakabilir veya transit, progress, sinastri gibi haritalarına bakarak analiz edebilirsiniz.

Genel Ayarlar

Uygulamada üst menüdeki genel ayarlara tıklayarak genel ayarlar yapabilirsiniz. Genel ayarlar sayfasında şehir arama kutucuğa bulunduğunuz şehri girebilirsiniz. Transit haritalar, gezegen saatleri, ay takvimi gibi bölümlerde hesaplama yapılırken, burada girdiğiniz şehir esas alınmaktadır.


Harita Ayarları

Herhangi bir harita sayfasına girin. Sağ alt köşedeki ayar butonuna tıklayın. Harita ile ilgili ayarlamaları bu bölümden yapabilirsiniz.

Lokasyon : Transit, progres, şu an haritalarında hangi lokasyona göre hesaplama yapılacağını belirler. Şu an bulunduğunuz şehir adını girin ve açılan listeden bir şehir seçin. Eğer şehrinizi bulamıyorsanız yakın bir yer seçmeyi deneyin. Genel ayarlar bölümünden de aynı ayarı yapabilirsiniz.

Harita Tema: Harita temasını değiştirebilirsiniz.

Uygulama Tema: Dark ve Light seçeneğini seçerek uygulamayı karanlık moda veya aydınlık moda alabilirsiniz. Bu ayarı genel ayarlar bölümünden de yapabilirsiniz.

Gezegenler: Gösterilmesini istediğiniz ana gezegenler.

Sanal Noktalar: Gösterilmesini istediğiniz sanal noktalar (ay düğümleri, üranyen faktörler vb.).

Asteroidler: Gösterilmesini  istediğiniz asteroidler. En çok kullanılan asteroidlere yer verilmiştir.

Sabit Yıldızlar: Gösterilmesini  istediğiniz sabit yıldızlar. Tüm sabit yıldızlar bu listede yer almaktadır. Önemli sabit yıldızlar listenin başında yer alır. Diğerleri harf sırasına göre listelenmiştir.

Açılar: Gösterilmesini istediğiniz açıları aktif hale getirebilirsiniz. Majör açılar varsayılan olarak aktif durumdadır. Açıların orblarını açı bazında artırabilirsiniz. Ayrıca açının solundaki renk butonuna tıklayarak açıların renklerini kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Orta Noktalar: Gösterilmesini istediğiniz orta noktaları aktif hale getirebilirsiniz. Yalnızca ana gezegenlerin orta noktaları yer almaktadır. Orta nokta hesaplamasında, gezegenler arasındaki kısa mesafe esas alınmaktadır.

İLERİ AYARLAR

Eğer ne yaptığınızı tam olarak bilmiyorsanız ileri ayarlara dokunmamanızı öneririz.

Varsayılan ev sistemi: Program, astrologlar tarafından en çok kullanılan 11 ev sistemine sahiptir. Varsayılan olarak, Placidus seçilidir. Ancak, ne yaptığınızdan eminseniz, farklı bir ev sistemi seçebilirsiniz.

Burç sistemi: Varsayılan olarak Klasik Batı astrolojisinin kullandığı Tropical zodyak seçilidir. Sidereal ya da draconic olarak değiştirebilirsiniz. Burç sistemini değiştirdiğinizde, gezegenlerin burç konumları değişecektir. Aynı zamanda ay takvimi gibi hesaplama yapılan tüm bölümler etkilenecektir.

Progessions: Progres hesaplamasında Mc için kullanılan bir ayardır. 

Kartografi: Gezegenlerin köşe evlerle yaptığı kavuşum açıları varsayılan olarak seçilidir. Ancak açı sekmesinde seçtiğiniz açıların gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Karşılaştırmalı Haritalarda Dizilim: Natal-Transit, Natal-Progres,Natal-Natal gibi iki harita türünü içeren gösterimlerde, varsayılan olarak birinci harita dış çemberde, ikinci harita iç çemberde gösterilir. Haritadaki ev sistemi, birinci haritaya göredir. İkinci harita fuşya renkle gösterilir. Sıralamayı içten-dışa olarak değiştirdiğinizde, fuşya renkli gezegenler dış çemberde, birinci haritanın gezegenleri iç çemberde gösterilir. Ancak ev sistemi yine birinci haritaya göre hesaplanır.


Notlar:


Harita Bölümleri

Tüm harita türlerinde şu ortak özellikler yer almaktadır.

Harita :

Harita bölümünde seçtiğiniz türe göre iki harita bulunmaktadır. Haritanın üzerinde ise seçtiğiniz kişilerin ve harita türlerinin kısa bilgisi yer alır.

Karşılaştırmaları haritalarda (Transit, solar arcs vs.) ilk harita gezegenleri siyah, ikinci harita ise fuşya renkle gösterilir. Haritanın ev sistemi, ilk haritaya göredir.

Haritayı iki parmağınızla yakınlaştırabilirsiniz.

Haritanın alt kısmındaki panelde, harita türlerini değiştirebilirsiniz. İlk harita türü Natal veya None olarak seçilebilir. İkinci harita türü ise Transit, Progres, Solar arks vb. bir harita türü olabilir.

None olarak seçtiğinizde ilgili harita gösterilmeyecektir.

Örneğin ilk harita türünü Natal, ikinci harita türünü Progres seçerseniz, Doğum haritası ile Progres haritayı karşılaştıracaktır.

İlk harita türünü None, ikinci harita türünü Progres olarak seçerseniz, yalnızca progres haritayı gösterir.

İlk harita türünü Natal, ikinci harita türünü None olarak seçerseniz, yalnızca Natal yani Doğum Haritasını görüntülersiniz.

Transit, Progres, Solar return, Lunar return, Solar arks gibi harita türleri seçildiğinde, harita sayfasının altında tarih bölümü görüntülenir. Bu bölümden bakmak istediğiniz tarihi ayarlayabilirsiniz. Varsayılan olarak o anki tarih seçilidir.

Solar return haritalarda yalnızca yılı değiştirdiğinizde harita değişecektir. Çünkü Solar return, yılda birkez gerçekleşmektedir. Örneğin 2022 yılını seçtiyseniz, 2022 yılında gerçekleşecek Solar Return haritasını görüntülersiniz. 

Lunar Return haritalarda ise, seçili tarihten sonraki ilk Lunar Return haritası hesaplanabilir. Ay, gün, saat ve dakika seçimi burada etkili olacaktır. Çünkü bazen bir ayda iki kez Lunar Return gerçekleşebilmektedir.

Transit harita türünü seçtiğinizde, zodyak haritanın alt kısmında oynat butonu göreceksiniz. Oynat butonuna tıkladığınızda, oynatma paneli açılır. Bu kısımdan, haritayı otomatik ilerletebilir veya geriye sarabilirsiniz. Speed yazan kısımdan oynatma hızını ayarlayabilirsiniz. hour, day gibi seçeneklerle, oynatma aralığını dakikalık, 5 dakikalık, saatlik, haftalık, aylık ve yıllık olarak değiştirebilirsiniz. 

Tablolar:

Haritada açılar ve konumlar bazen net olarak görülemeyebilir. Tablo bölümünde hangi gezegenin hangi burçta, hangi evde olduğunu ve hangi açıları aldığını görebilirsiniz.

Tabloda Asalet hesaplaması gösterilmektedir.

Ayrıca tabloda gezegenin hızını, deklinasyon değerini görebilirsiniz.

Gezegen geri hareket ediyorsa harita ve tabloda R sembolü bulunur. Eğer gezegen durağan ise S sembolü bulunur.

Eğer gezegen hızı 1 dakikadan az ise S olarak kabul edilir.

Yorumlar:

Harita türüne göre otomatik olarak oluşturulan yorumları görebilirsiniz. Bu bölümde ayrıntılı açılara göre nasıl yorumlandığını görebilirsiniz.

Pdf: 

Harita, tablo ve yorumların pdf çıktısını cihazınıza indirebilirsiniz. Dosya izni vermeyi unutmayın.

Harmony: 

Yalnızca Sinastri haritasında gösterilen bir bölümdür. İki kişinin uyumu hesaplanır. Burada temel olarak seçilen kişilerin gezegenlerinin yaptığı açılara göre bir puanlama metodu kullanılmaktadır. 

>0 - 30 => Kötü

>30 - 50 => Fena Değil

>50 - 80 => İyi

>80 - 100 => Mükemmel


Mükemmel ve kötü çok nadir çıkmaktadır.

Element ve Nitelikler:

Yalnızca natal haritada gösterilir. Seçilen kişinin element dengesini, sentez ve gölge burçlarını görebilirsiniz. Element hesaplamasında Yükselen (ASC), Tepe Noktası (MC), Güneş, Ay, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn kullanılmaktadır.  ASC, Güneş ve Ay' a 3 puan, diğer faktörlere 1 puan verilir. Gezegenlerin bulunduğu burcun özelliklerine göre ilgili element ve nitelik hanesine puan yazılır ve yüzdelik üzerinden gösterilir. Element ve Nitelik grafiklerinin altında ise en yüksek puanı alan element ve niteliklere göre baskın burç dağılımı gösterilir. Baskın burç sıralamasında eşitlik olması durumunda ASC > Güneş > Ay şeklinde sıralama esas alınır.

Aylık Transitler:

Yalnızca transit haritada gösterilir. Seçilen kişinin bir aylık tüm açılarını görebilirsiniz. Alt panelden dilerseniz tarih değiştirerek farklı aylara bakabilirsiniz.

Aylık:

Yalnızca "Şu an" haritasında görülür. Aylık olarak tüm açıları, gezegen geçişlerini görebilirsiniz. Alt panelden dilerseniz tarih değiştirerek farklı aylara bakabilirsiniz.


Harita Türleri

Şu an

Gezegenlerin şu anki konumlarını gösterir. Aylık bölümünde seçilen aya ait tüm açıları ve burç geçişlerini görebilirsiniz. Anasayfada üst bölümde bu bölümün bir özeti ve sağ tarafta ise şu an haritası gösterilmektedir. Anasayfada üst bölümdeki haritaya tıklayarak bu bölüme ulaşabilirsiniz.

Natal Harita

Doğum haritasını gösterir. Anasayfada "Natal Chart" yazılı butona tıklayıp, ardından ilgili kişiyi seçerek, seçtiğiniz kişinin doğum haritasına bakabilirsiniz.

Transit Harita

Doğum haritası ile transit haritanın karşılaştırmasıdır. 

Anasayfada "Transit Chart" yazılı butona tıklayıp, ardından ilgili kişiyi seçerek, seçtiğiniz kişinin transit haritasına bakabilirsiniz. Astrolojide en çok kullanılan öngörü yöntemi olarak bilinmektedir.

İki haritanın birleşimidir. Biri doğum haritası : Seçtiğiniz kişinin doğum anındaki gezegenlerin konumlarını gösterir. İkincisi : Transit harita yani gezegenlerin şu an ki konumlarını gösterir. Transit gezegenler iç kısımda renkli olarak gösterilir. Harita bölümünde altta şu anki tarih bulunmaktadır. Dilerseniz buradan yıl, ay, gün, saat ve dakikayı kolaylıkla değiştirebilir ve gezegenlerin ilerleyişini görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede farklı tarihlerin transitlerine kolaylıkla bakabilirsiniz.

Progres Harita

Progres haritalar bir diğer analiz yöntemidir.

Anasayfada "Progres Harita" yazılı butona tıklayıp, ardından ilgili kişiyi seçerek, seçtiğiniz kişinin progres haritasına bakabilirsiniz.

Progres haritalarda 1 yıl 1 gün olarak hesaplanır. Kişinin doğum gününden seçili tarihe kadar olan zaman aralığı hesaplanır. Her yıl 1 gün olarak ele alınır. Daha basit bir anlatımla, örneğin 20 yıl önce doğmuş biri, doğum gününden itibaren haritası 20 gün ilerletilir ve progres haritası bulunur. Bu yönteme göre 30 yaşına gelmiş birinin Güneş' i 30 derece ilerleyecek ve burç değiştirecektir. Yani doğumda burcunuz eğer Yay ise, 30 yaşınıza geldiğinizde artık bir Oğlak burcu gibi davranacağınızı öngörmektedir.

Bu bölümde de tarih değiştirerek farklı tarihlerdeki progres haritalara bakabilirsiniz.

Solar Arks

Yıllık öngörülerde kullanılan bir öngörü yöntemidir. Her gezegen her yıl 1 derece ilerletilirek bulunan bir harita yöntemidir. 

Bu bölümde de tarih değiştirerek farklı tarihlerdeki progres haritalara bakabilirsiniz.

Sabian Symbolleri

Oldukça eski bir astroloji haritası tekniğidir. Bir doğum haritası 360 dereceden oluşmaktadır. Sabian harita tekniğinde her derecenin ayrı bir anlamı vardır. Doğum haritasından tek farkı yorumlama bölümüdür.

Sinastri Haritası

İlişki analizi yapmaya yarayan astroloji haritasıdır. İki kişinin haritası kıyaslanır. Anasayfada Sinastri butonuna tıklayın. Ardından analiz etmek istediğiniz iki kişiyi seçin ve devam edin. İlk seçtiğiniz kişinin gezegenleri siyah, ikinci kişi ise kırmızı olarak gösterilecektir.

Kompozit Harita

Farklı bir ilişki haritası türüdür. Seçilen iki kişinin gezegenlerinin orta noktaları hesaplanarak yeni bir harita oluşturulur. Burada ortaya çıkan şey kişilerin haritası değil, ilişkinin kendisinin haritasıdır.

Davison Harita

Bu da bir ilişki analizi haritasıdır. Seçilen iki kişinin doğum tarihlerinin ortası bulunarak yeni bir harita üretilir. 

Ay Takvimi

Bu bölüm genel olduğundan kişi seçme ekranı açılmadan doğrudan sayfaya ulaşabilirsiniz. Ayın şu an hangi evrede bulunduğunu görebilirsiniz. Bir sonraki yeniay ve dolunay ne zaman ve hangi burçta gerçekleşecek bunları da görebilirsiniz. Farklı tarihler seçerek o tarihte ayın hangi evrede olduğunu ve o tarihe göre yeniay ve dolunayın ne zaman olacağını görebilirsiniz. Ayarlar bölümünden girdiğiniz konuma göre hesaplama yapılır.

Gezegen Saatleri

Günlük gezegen saatlerini liste halinde görebileceğiniz bölümdür. İçinde bulunduğunuz saatin hangi gezegene ait olduğunu görebilirsiniz. Yine tarih değiştirme imkanı bulunmaktadır. Bu sayede farklı günlere bakabilirsiniz. Gezegen saatlerinde başlangıç saatleri yer almaktadır. Bir sonraki gezegen saatinin başlangıcı, bir öncekinin bitiş saatidir aynı zamanda. Satırların sonunda o saatin gündüz saati mi yoksa gece saati mi olduğunu gösterir. Güneşin doğuş ve batış saatlerini de bu sayede öğrenebilirsiniz.

Solar Return

Güneş' iniz, her yıl 1 kez tam doğduğunuz andaki konumuna ulaşır. Bu tarih doğum gününüzden 1-2 gün önce veya sonra olabilir. Solar return güneşinizin doğum anına ulaştığı tarihi görüntülemenize yarar. Bu harita türü yıllık yorum yapmak için kullanılmaktadır.

Lunar Return

Ay' ınız, her ay 1 kez tam doğduğunuz andaki konumuna ulaşır. Lunar return Ay' ın doğum anına ulaştığı tarihi görüntülemenize yarar. Bu harita türü aylık yorum yapmak için kullanılmaktadır.


Pro Version

Pdf indirme gibi bölümleri kullanabilmek, programdan reklamları kaldırmak, ve daha rahat kullanabilmek için pro paketlerini deneyebilirsiniz. Aylık, haftalık ve yıllık olarak satın alabilirsiniz. Aynı paketten bir kaç kez alabilirsiniz. Lisans bitiş tarihinize eklenecektir.

Versiyon 5.0.0' dan itibaren satın aldığınız paketler yenilenmez. Paket satın aldıktan sonra eğer pro sürüm aktif olmazsa anasayfayı aşağı sürükleyerek yenilemeyi deneyin. Üst menüde sağdaki hesap butonuna tıkladığınızda en üstte paket bitiş tarihini görmelisiniz. Tüm sorunlar için yardım bölümünden bizimle irtibata geçebilirsiniz.